BEMAG 423-5269-000, 150KVA, General Purpose Transformer, Isolated Type, 3 Phase, Ventilated, Primary 600V Delta, Secondary 208Y/120V, Aluminum Windings, NEMA 3R Enclosure
Regular price
$7,965.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
BEMAG 423-5269-000, 150KVA, Aluminum Windings, NEMA 3R Enclosure. 3 Phase Ventilation Transformer. Primary 600V Delta, Secondary 208Y/120V, Isolation Type. For General Loads, Including Lighting, Industrial and Commercial Applications.
| Family | Three-Phase General Purpose Transformers – NRCAN-2019, C802 Compliant |
| Length (in) | 32.5 |
| Width (in) | 33 |
| Height (in) | 42 |
| Winding Material | Aluminium / Al |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 600V |
| Secondary Voltage | 120/208Y |
| Wattage (w) | 150KVA |
| Efficiency (typical) | NRCAN-2019, C802 Compliant |
| IP Rating | Type 3R Enclosure |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Insulation Class: 220°C |
| Weight (lb.) | 1125 |
| UL Listed | UL, cUL, CSA |
| Warranty | 1 Years |
| Cross Refefence | CAUTION: When using the 120V center tap for single-phase applications, the single-phase load should not exceed 5% of the three-phase kVA rating. Connect the X3 “high leg” to the “B” phase per NEC 384- 3 (do not use X3 leg for 120V lighting). A separate single-phase transformer should be used if the single-phase load is in excess of 5%. Fuse input side per current NEC requirements. |

