Delta DA6075V, 75KVA Commercial Isolation Type, 3 Phase, Primary 600D, Secondary 208Y/120V, Aluminium, Type 3R Enclosure
Regular price
$4,722.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Spec No. DA6075V. Primary 600V Delta, Secondary 208V Star / 120V, 75KVA, 60Hz, 3 Phase, Step Down Isolation Type, NEMA 3R Enclosure. Aluminium Conductor. Made in Canada.
| Family | DRY TYPE GENERAL PURPOSE TRANSFORMER / TRANSFORMATEUR D'APPLICATION GÉNÉRALE DE TYPE SEC |
| Length (in) | 23 (Depth) |
| Width (in) | 26 |
| Height (in) | 31 |
| Winding Material | Aluminium / Al |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 600V |
| Secondary Voltage | 120/208Y |
| Wattage (w) | 75KVA |
| IP Rating | Type 3R Enclosure |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Insulation Class: 220°C |
| Weight (lb.) | 540 |
| UL Listed | CSA Certified |
| Warranty | 1 Years |
| Cross Refefence | Replace Old Model# Delta Transformer DA3075V |
