Delta DC6075V, 75KVA Commercial Isolation Type, 3 Phase, Primary 600D, Secondary 208Y/120V, Copper, Type 3R Enclosure
Regular price
$7,499.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
75KVA, Spec No. DC6075V. Primary 600V Delta, Secondary 208V Star / 120V, 60Hz, 3 Phase, Step Down Isolation Type, NEMA 3R Enclosure. Copper Winding. Made in Canada.
| Family | DRY TYPE GENERAL PURPOSE TRANSFORMER / TRANSFORMATEUR D'APPLICATION GÉNÉRALE DE TYPE SEC |
| Length (in) | 23 (Depth) |
| Width (in) | 26 |
| Height (in) | 31 |
| Winding Material | Copper / Cu |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 600V |
| Secondary Voltage | 120/208Y |
| Wattage (w) | 75KVA |
| IP Rating | Type 3R Enclosure |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Insulation Class: 220°C |
| Weight (lb.) | 635 |
| UL Listed | CSA Certified |
| Warranty | 1 Year |
| Cross Refefence | Delta Transformer C3MC0075VHA6XXBB - 75KVA - Commercial Transformer - 3 Phase - Type 2 - Copper - Primary 600V Secondary 120/208V Electric Power Spec No. 75K5R4C4T1. |
