Electric Power 15M4R4ABN1T0, 15KVA, 3 Phase, Primary 240V, Secondary 208V, NEMA 1 Enclosure, Copper Winding, Auto Type Transformer
Regular price
$2,072.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
15KVA, Spec No. 15M4R4ABN1T0. Primary 240V Wye, Secondary 208V Wye, 60Hz, Three Phase, 3 Coils, Auto Type Transformer, NEMA 1 Enclosure. Copper Winding. Made in Canada.
| Family | Auto Type Transformer |
| Length (in) | 12.7 (Depth) |
| Width (in) | 17.2 |
| Height (in) | 14.8 |
| Winding Material | Copper / Cu |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 240V Wye |
| Secondary Voltage | 208V Wye |
| Wattage (w) | 15KVA |
| Housing | NEMA 1 |
| Type | Auto Transformer |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Isulation Class: 220°C |
| Weight (lb.) | 75 |
| UL Listed | CSA Certified |
| Warranty | 2 Years |

