Electric Power 5JP6DB, 5KVA, General Purpose Step Up Isolation Transformer, 1 Phase, Primary 120V, Secondary 220V , Copper
Regular price
$1,799.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
5KVA, Spec No. 5JP6DB. Primary 120V, Secondary 220V, 60Hz, Single Phase, 1 Coil, Isolation Type Step Up Voltage Transformer, NEMA 1 Enclosure. Copper Conductor. Made in Canada.
| Length (in) | 13 2/3 (Depth) |
| Width (in) | 17 |
| Height (in) | 11 4/5 |
| Winding Material | Copper / Cu |
| Phase | Single Phase |
| First Voltage | 120V 60Hz |
| Secondary Voltage | 240V 60Hz |
| Wattage (w) | 5KVA |
| Material | CU |
| Type | Isolation |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Isulation Class: 220°C |
| Weight (lb.) | 77 |
| UL Listed | CSA Listed |
| Warranty | 1-Year |

