ITC CDSM27, 10A Male Insert, 27 Poles + Ground, Spring Connection, 400V
Regular price
$47.72
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
CDSM-27, Male Insert 10A, 27 Poles + Ground, 400V, Spring connection inserts feature a cage clamp spring connection. Opening and closing of the contacts is done with a screwdriver.
| Stock Code | CDSM27 |
| Family | 10A Spring Connection Inserts – HIGH Density - CDS Series |
| Part No | CDSM-27 |
| Voltage (V) | 400V |
| Amp Rating | 10A |
| Pole | 27 + G |
| Multiple Connector Size | ITC Size 16 = ILME Size 77.27 |
| Mounting | Spring connection inserts feature a cage clamp spring connection |
| Operates | Opening and closing of the contacts is done with a screwdriver |
| Type | Male Insert |
| UL Listed | CSA, cRUus |

