ITC CKSHF03, 10A Female Insert, 3 Poles + Ground, SQUICH Spring Terminal Connections without Tools, Compact Size 3, 600V
Regular price
$15.56
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
CKSHF-03, Female Insert 10A, 3 Poles + Ground, 600V, Compact Size 3, Squick Spring Terminal Connection, Wiring without Tools and Increasing Production Time.
| Stock Code | CKSHF03 |
| Family | 10A SQUICH® Inserts – COMPACT Size 3 - CKSH Series |
| Part No | CKSHF-03 |
| Voltage (V) | 600V |
| Amp Rating | 10A |
| Pole | 3 + G |
| Multiple Connector Size | ITC Size 3 = ILME Size 21.21 |
| Mounting | Wiring without tools – increase production time for your assembly with the SQUICH® push-down terminal wire connections |
| Type | Female Insert |
| UL Listed | CSA, cRUus |

