LED-7344-FC-G3, 10W Type B Ballast Bypass PLL Retrofit, 120-277V, 2G11 Base, 3000/3500/4000/5000/6500K, 1180-1250 Lumens, Replaces up to 24W CFL
Regular price
$19.40
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.

- Replace up to 40W CFL
- Easily toggle between CCTs via a switch on the lamp
- Up to 2228 lumen output
- Universal mounting style
- Instant on – no warmup time
- Shatter resistant glass lens
- Switch Between 5 CCTs
| Wattage |
10W |
| Replaces | 24W CFL |
| Voltage (V) | 120-277V |
| Ballast Type | Type B |
| Base Type | 2G11 |
| Color Temperature (K) | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| CRI | >80 |
| Lumens | 1180-1250 |
| Beam Angle | 140° |
| Hours Rated | 50000 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Lamp Type | LED |
| Min Compartment Size | Length: 12.2 in. Width: 1.7 in. |
| Operating Temperature | -4°F to a maximum of 113°F |
| Weight (lb.) | 0.23 |
| Case Quantity | 20 |
| Warranty | 5 Year Limited |
| DLC Approved | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Certification | cULus |
