Leviton 15W04, Wetguard Watertight Straight Blade Connector, Industrial Grade, 15A 125V, NEMA 1-15R, 2-Pole, 2-Wire, Non-Grounding, Yellow
Regular price
$53.23
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
BATTLE THE ELEMENTS- Resistant to water, acids, alkalies, and many automotive and industrial lubricants and solvents.
ADVANCED LID DESIGN- Our spring-loaded flip lid is impact and chemical resistant with a Valox® PBT cover
MORE SECURE- Dual-hasp provides additional lockout/tagout option for added security.
DURABLE- Ideal for harsh environments with added resistance against heat, chemical corrosion, and physical abrasion
ADVANCED LID DESIGN- Our spring-loaded flip lid is impact and chemical resistant with a Valox® PBT cover
MORE SECURE- Dual-hasp provides additional lockout/tagout option for added security.
DURABLE- Ideal for harsh environments with added resistance against heat, chemical corrosion, and physical abrasion
| Brand | Wetguard |
| Device Type | Straight Blade Connector |
| Color | Yellow |
| NEMA | 1-15R |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125 VAC |
| Pole | 2 |
| Wire | 2 |
| Grounding | Non-Grounding |
| IP Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Blades/Contacts | Electroless Nickel-coated Brass |
| Body Interior | Nylon |
| Body Material | Santoprene TPV |
| Operating Temperature | -40°C to 60°C |
| Cord Grip Range (in) | 0.234-0.687 |
| Terminal Accom. | 18-10 AWG |
| Environment | Wet |
| Certifications | CSA, UL, NOM |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |

