Leviton 32412-DS3, Type 2 Split Phase Surge Panel, Decora Home Control & X10 Compatible, NEMA 3R Enclosure
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Leviton’s Surge Protection Devices can be used individually or as part of a coordinated application strategy, to protect sensitive electronic equipment, in industrial, commercial and residential locations, from the stress and degradation inflicted by voltage transients. Leviton Surge Protection Devices are compliant with UL 1449 Standards. Leviton’s outstanding Surge Protection Devices divert damaging voltage transients, or surges, away from electronic equipment. Transients are diverted away from sensitive micro circuitry, providing protection against catastrophic failure, costly downtime and data disruptions.
| Voltage Configuration | 120/208/240 V, Hi-Leg Delta |
| MCOV | 132V AC L-L 264V AC |
| EMI/RFI Noise Rejection | (-20 to -40 @ 1.5K - 1.2MHz) |
| Frequency | 50/60Hz |
| Recommended Circuit Breaker Rating | 30A, 120/240V |
| Surge Technology | 40mm MOV Design |
| Connection Type | Parallel - Hardwired via 12 AWG Wire |
| Diagnostics | LED |
| Remote Monitoring | Dry Contact Leads-N.O./N.C. Form C Rated at 7Amps @ 240VAC or 30 VDC |
| Enclosure | Type 3R |
| Flammability | Rated V-2 per UL 94 |
| Outer Enclosure | Powder Coated Steel |
| Relative Humidity | 5% to 95% non-condensing |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Certifications | cULus |
| Warranty | 5-Year Limited |

