Leviton 9866-B0W, 8'' LED Downlight with Motion Sensor, 18W, 120VAC, 3000/4000/5000K, 1440 Lumens, Energy Star Qualified, White
Regular price
$27.20
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
ENERGY EFFICIENT – Automatic ON/OFF Occupancy sensor – No wall switch required
USER FRIENDLY – Multiple sensor settings and 3 adjustable non-dimming color temperatures available (3000K, 4000K, 5000K)
EASY INSTALLATION – Slim profile, mount easily over standard junction box – No recessed housing required
CONVENIENT – Suitable for damp locations. Can be used in both indoor and covered outdoor locations with no direct exposure to moisture
| Device Type | Downlight |
| Feature | LED Occupancy Sensor |
| Grade | Residential |
| Color | White |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| Lamp Output | 1440 Lumens |
| Voltage | 120 VAC |
| Rated Wattage | 18W, +/- 10% LED module |
| Sensor Type | Occupancy |
| Body Material | Aluminum, Polycarbonate |
| Grounding Screw | Stainless iron M4*6mm |
| Ratings | Indoor use and covered outdoor locations with no direct exposure to moisture |
| Luminaires | 30,0000 Hours |
| Operating Temperature | -20⁰C to 40⁰C |
| Certifications | Energy Star Certified, FCC, NEC, cETLus |
| Warranty | 5-Year Limited Warranty |

