Leviton LB120-GFT, 20A 1-Pole GFCI Branch Circuit Breaker with Thermal Magnetic Trip Technology and Plug-On Installation, 120V, 10kA Short-Circuit Rating
In stock
SKU: LB120-GFT
Ampere rating
Pole
Rated voltage
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
You can also add links
  • Leviton GFCI circuit breakers are self-testing
  • LEDs communicate trip condition and type of fault, and remain illuminated even when tripped
*Designed for Leviton Load Centers only
Type GFCI
Amperage 20 A
Breaker Technology Thermal Magnetic
Pole 1
Short Circuit Current Rating 10 KA
Voltage 120 VAC