Leviton OSSMT-GAW, Decora Wall Switch Multi-Technology (PIR & US) Occupancy Sensor, Commercial Grade, 120-277VAC, No Neutral Wire Required, 2400 Sq.Ft. Coverage, White
Regular price
$153.50
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
No Neutral, Single Relay, Wall Box, Multi-Tech Occupancy Sensor, 120-277v; 50/60Hz, CEC Title 20/24 compliant. Made in USA with globally sourced components.
| Product Type | Occupancy Sensor |
| Sensor Technology | Multi-Technology: Passive Infrared (PIR)/Ultrasonic (US) |
| Sensor Type | Occupancy |
| Time Delay | 30s-30m |
| Switch Type | Single-Pole |
| Grade | Commercial |
| Coverage (Sq.Ft.) | 2400 Sq. Ft |
| Pattern | 180° |
| Color | White |
| Voltage | 120-277 VAC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power Consumption | U/S and PIR: 120V 110mW, 277V 340mW - PIR only: 120V 70mW, 277V 310mW |
| Load Rating |
Incandescent/Tungsten: 800W @ 120V Fluorescent: 1200VA @ 120V 2700VA @ 277V, 1500VA @ 347V Motor: 1/4 HP @ 120V |
| Size | Height 4.06'' (103.2mm), Width 1.75'' (44.4mm), Depth 1.85'' (46.99mm), Install Depth 1.35'' (34.37mm), Install Height 2.65'' (67.26mm) |
| Mounting Type | Wall Switch |
| Neutral Wire Connection | Not Required |
| Wiring | Line-Black, Neutral-White, Load-Blue, Ground-Green |
| Made in USA | Made in USA with globally sourced components |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Relative Humidity | 20% to 90% non-condensing |
| Application | Retrofit, Private and Executive Offices, Conference Rooms, Storage Areas, Restrooms, Classrooms, Lounges, Training Areas, Multi-Location Switching |
| Certifications | ETL/cETL, Title 24, USMCA |
| Warranty | 5-Year Limited |

