Leviton OSSMT-MDE, Decora Wall Switch Multi-Technology Occupancy Sensor with Self-Adaptive Technology, Commercial Grade, 120-277VAC, 180° Field-of-View, 2400 Sq.Ft. Coverage, Black
Regular price
$95.20
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Multi-Tech wall box occupancy sensor w/neutral wire lighting control, 120-277v, 50/60Hz, CEC Title 20/24 Compliant, 30s-30m Time Delay, Ambient Light Override, Self Adjusting, Field Configurable, USMCA Compliant.
| Product Type | Occupancy Sensor |
| Sensor Technology | Multi-Technology: Passive Infrared (PIR)/Ultrasonic (US) |
| Sensor Type | Occupancy |
| Time Delay | 30s-30m |
| Switch Type | Single-Pole |
| Grade | Commercial |
| Coverage (Sq.Ft.) | 2400 Sq. Ft |
| Pattern | 180° |
| Color | Black |
| Voltage | 120-277 VAC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Load Rating | Incandescent/Tungsten: 800W @ 120V Fluorescent: 1200VA @ 120V, 2700VA @ 277V, 1500VA @ 347V Motor: 1/4HP @ 120V |
| Size | Height 4.06'' (103.12mm), Width 1.75'' (44.45mm), Depth 1.85'' (46.99mm), Install Depth 1.35'' (34.37mm), Install Height 2.65'' (67.26mm) |
| Mounting Type | Wall Switch |
| Neutral Wire Connection | Required |
| Relative Humidity | 20% to 90% non-condensing |
| Application | Retrofit, Private and executive offices, Conference rooms, Storage areas, Restrooms, Classrooms, Lounges, Training areas, Multi-location switching (similar to 3-way) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Wiring | Line - Black, Load - Blue, Ground - Green, Neutral - White |
| Certifications | UL/cUL, Title 24, USMCA |
| Warranty | 5-Year Limited |

