Liteline DL4-12W-WH, 4" LED Low Profile Surface Mount Disclite Light Fixture, 12W, 120V, 3000/3500/4000K, 110° Beam Angle, Dimmable, White Finish
Regular price
$51.89
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Fixture Type | Surface Mount |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (w) | 12W |
| Beam Angle | 110° |
| Bulb Type | LED |
| Lumens (Initial) | Up to 900 |
| CRI | > 90 |
| Color Temperature (K) | 3000/3500/4000K |
| Diameter (in) | 5-15/16'' |
| Height (in) | 1-3/8'' |
| Finish | White |
| Power Factor | > 0.9 |
| THD | < 20% |
| Dimmable | Yes |
| UPC | 771250782786 |
| Start Temp. (Min) | -30°C (-22°F) |
| Start Temp. (Max) | 45°C (113°F) |
| Life Hours | 50,000 hrs |
| UL Listed | cETLus |
| Warranty | 3 Years |

