Liteline RA35S-12F-40K-90BK, 3.5" LUNA LED Square Fixed Recessed Light Fixture, 12W, 100-135V, 4000K Cool White, Dimmable, Black Finish
In stock
SKU: RA35S-12F-40K-90BK
Power
Trim
Color temperature
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
You can also add links
Fixture Type Recessed Lighting
Voltage (V) 100-135V, 60Hz
Wattage (w) 12W
IC or Non-IC Rated Insulated
Beam Angle 40°
Lumens (Initial) 865
CRI 90
Color Temperature (K) 4000K Cool White
Length (in) 4.5
Width (in) 5.75
Height (in) 5.75
Power Factor >0.90
Dimmable Yes
Light Source LED
Reflector / Trim Finish Black
Mounting Ceiling Recess Mount
UPC 771250766106
Start Temp. (Min) -20°C (-4°F)
Start Temp. (Max) 40°C (104°F)
Life Hours 70% @ 50,000 hrs