Liteline SLMPRO8-35K-BK, 8" Round LED Slim Profile Recess Retrofit Lighting, 33W, 120V, 3500K Neutral White, Dimmable, Black Finish
Regular price
$108.69
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (w) | 33W |
| Beam Angle | 110° |
| Lumens (Initial) | Up to 3130 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature (K) | 3500K Neutral White |
| Length (in) | 3.0 |
| Width (in) | 9.5 |
| Height (in) | 9.4 |
| Power Factor | >0.9 |
| Dimmable | Yes |
| Light Source | LED |
| Reflector / Trim Finish | Black |
| Mounting | Ceiling Recess Mount |
| UPC | 771250191328 |
| Start Temp. (Min) | -20°C (-4°F) |
| Start Temp. (Max) | 40°C (104°F) |
| Life Hours | 70% @ 50,000 hrs |
| UL Listed | cETLus |

