Liteline UCP-LED1-WH, LED Puck Light, Surface or Recessed Mounted, 1.8W, 12V, 3000K Warm White, 105 Lumens, Opal Lens, White Finish
Regular price
$29.60
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Fixture Type | Indoor Fixture |
| Fixture Color | White |
| Voltage (V) | 12V DC |
| Wattage (w) | 1.8W |
| Beam Angle | 120° |
| Bulb Type | LED |
| How Many Lamps | 1 Lamp |
| Lumens (Initial) | 105 |
| Color Temperature (K) | 3000K Warm White |
| Length (in) | 1.5625 |
| Width (in) | 3.3125 |
| Height (in) | 7.5 |
| Lens | The opal glass shield |
| Mounting | surface mounted or recessed |
| UPC | 771250922106 |
| Life Hours | 50,000 Hrs. |
| UL Listed | cULus |
| Case Quantity | 1 |

