Lotus ES-FS2216C-266-24-Y-3K, Mini Neonflex 4x6 mm LED, 48W, 24VDC, 3000K Soft White, 1760 Lumens, CRI 90+
Regular price
$160.82
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Super Slim neonflex LED for architectural applications
1/8" wide by 3/16" high (4 x 6 mm) allows for creative & original results
Seamless linear light - no diffused cover needed
Horizontally Bendable
No aluminum channel needed
No hotspots and with CRI 90+ for vibrant colors
Wires on both ends
Waterproof IP67
Suitable for installation within a clothes closet storage space
1/8" wide by 3/16" high (4 x 6 mm) allows for creative & original results
Seamless linear light - no diffused cover needed
Horizontally Bendable
No aluminum channel needed
No hotspots and with CRI 90+ for vibrant colors
Wires on both ends
Waterproof IP67
Suitable for installation within a clothes closet storage space
| Applications | Recessed or Surface Mount Cabinet & Furniture |
| Power | 3 W/ft (10 W/m) |
| Input | 24V DC |
| Stock CCTs | 3000 K |
| Light output per foot | 110 lm |
| Efficiency | 36 lm/W |
| CRI | 90 + |
| Available Lengths | 16 ft |
| Maximum Connection Length | 16 ft |
| Dimensions | 1/8" x 3/16" (4 mm x 6 mm) |
| Beam Angle | 110° |
| Dimmable | Yes |
| LED Operation Type | Constant Voltage |
| IP Grade | IP 67 |
| Approved Location | Wet Location, Closet Rated |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to +113°F (+45°C) |
| Cuttable Increment | 1" (26 mm) |
| Minimum Bending Radius | 4" (100mm) Horizontal |
| Projected Life | 70% Light Output at 50,000 Hours |
| Certification | c UL us |
| Warranty | 5 year indoor / 3 year outdoor |

