Lotus JXL-COB04-R15W-CCT-BK-4RR-SM-WH, 4" LED Round Black Trim Recessed Economy, 15W, 120VAC, 3CCT, 1230-1390 Lumens, Smooth White Reflector, Dimmable
Regular price
$58.82
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Applications | Residential Recessed |
| Energy Used | 15W |
| Color Temperature (K) | 3000 | 4000 | 5000 |
| Light Output WH Reflector (lm) | 1230 | 1410 | 1390 |
| Light Output BK Reflector (lm) | 1170 | 1360 | 1290 |
| Beam Angle | 36° |
| CRI | 90+ |
| Driver Input | 120V AC 50/60 Hz |
| Dimming | TRIAC Dimmers 20% - 100% |
| Approved Location | Insulated Ceiling & Damp Locations |
| Air Tight | Yes |
| Ambient Temperature | -4°F (-20°C) to +104°F (+40°C) |
| Projected Life | 70% Light Output at 50,000 Hours |
| Certification | cETLus |
| Warranty | 3 Year |

