Lotus JXL-COB04-S15W-CCT-WH-4SR-SM-BK, 4" LED Square White Trim Recessed Economy, 15W, 120VAC, 3CCT, 1130-1260 Lumens, Smooth Black Reflector, Dimmable
Regular price
$58.75
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Applications | Residential Recessed |
| Energy Used | 15W |
| Color Temperature (K) | 3000 | 4000 | 5000 |
| Light Output WH Reflector (lm) | 1200 | 1335 | 1290 |
| Light Output BK Reflector (lm) | 1130 | 1305 | 1260 |
| Beam Angle | 36° |
| CRI | 90+ |
| Driver Input | 120V AC 50/60 Hz |
| Dimming | TRIAC Dimmers 20% - 100% |
| Approved Location | Insulated Ceiling & Damp Locations |
| Air Tight | Yes |
| Ambient Temperature | -4°F (-20°C) to +104°F (+40°C) |
| Projected Life | 70% Light Output at 30,000 Hours |
| Certification | cETLus |
| Warranty | 3 Year |

