MARCUS AMTH150A1, 150kVA, Commercial Isolation Type, 3 Phase, Primary 600D, Secondary 208Y/120V, Aluminium Winding, Type 3R Enclosure
Regular price
$8,919.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Commercial Premium Efficiency Distribution Transformers. Spec No. AMTH150A1. Primary 600V Delta, Secondary 208V Star / 120V, 150KVA, 60Hz, 3 Phase, Step Down Isolation Type, NEMA 3R Enclosure. Aluminium Conductor. Made in Canada.
| Length (in) | 27.5 (Depth) |
| Width (in) | 31 |
| Height (in) | 39.3 |
| Winding Material | Aluminium / Al |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 600V Delta |
| Secondary Voltage | 120/208V |
| Wattage (w) | 150KVA |
| Efficiency (typical) | 98.83% As per NRCAN 2019 and DOE 2016 |
| IP Rating | Type 3R Enclosure |
| Material | Aluminium Windings |
| Type | Isolation Type |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Isulation Class: 220°C |
| Weight (lb.) | 1017 Lbs / 462 Kgs |
| UL Listed | CSA Certified |
| Warranty | 1-Year |

