MARCUS AMTH45A6, Commercial Premium Efficiency Distribution Transformer, 45KVA, 3 Phase, Primary 600D, Secondary 380Y/220V, Aluminium Winding, Type 3R Enclosure
Regular price
$3,999.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Family | Commercial Transformer 3-Phase Isolating |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 600V Delta |
| Secondary Voltage | 380Y / 220V Wye |
| Wattage (w) | 45KVA |
| Efficiency (typical) | 98.40% As per NRCAN 2019 and DOE 2016 |
| IP Rating | Type 3R Enclosure |
| Material | Aluminum Windings |
| Type | Isolation Type |
| Length (in) | 20-1/2 (Depth) |
| Width (in) | 22-5/8 |
| 29 | |
| Winding Material | Aluminium / Al |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Isulation Class: 220°C |
| UL Listed | CSA Listed |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |

