MARCUS MDIH30G6, 30KVA, Commercial Isolation Type, 3 Phase, Primary 240D, Secondary 380Y/220V, Copper Winding, NEMA 1 Enclosure
Regular price
$4,725.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Commercial Premium Efficiency Distribution Transformers. Spec No. MDIH30G6. Primary 240V Delta, Secondary 380V Star / 220V, 40KVA, 60Hz, 3 Phase, Step Down Isolation Type, NEMA 1 Enclosure. Copper Conductor. Made in Canada.
| Length (in) | 20.5 (Depth) |
| Width (in) | 22-5/8 |
| Height (in) | 29 |
| Winding Material | Copper / Cu |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 240V Delta |
| Secondary Voltage | 380Y / 220V Wye |
| Wattage (w) | 30KVA |
| Efficiency (typical) | 98.40% As per NRCAN 2019 and DOE 2016 |
| IP Rating | NEMA 1 |
| Material | Copper Winding |
| Type | Isolation Type |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Isulation Class: 220°C |
| Weight (lb.) | 405 Lbs / 184 Kgs |
| UL Listed | CSA Certified |
| Warranty | 1-Year |
