MARCUS MTH75A20, 75KVA, Commercial Isolation Type, 3 Phase, Primary 600D, Secondary 400Y/231V, Copper Winding, NEMA 1 Enclosure
Regular price
$7,300.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Commercial Premium Efficiency Distribution Transformers. Spec No. MTH75A20. Primary 600V Delta, Secondary 400V Wye / 231V, 75KVA, 60Hz, 3 Phase, Step Down Isolation Type, NEMA 1 Enclosure. Copper Conductor. Made in Canada.
| Length (in) | 15.375 (Depth) |
| Width (in) | 27.25 |
| Height (in) | 36.25 |
| Winding Material | Copper / Cu |
| Phase | Three Phase |
| First Voltage | 600V Delta |
| Secondary Voltage | 400V / 231V Wye |
| Wattage (w) | 75KVA |
| Efficiency (typical) | 98.6% As per NRCAN 2019 and DOE 2016 |
| IP Rating | NEMA 1 |
| Material | Copper Winding |
| Type | Isolation Type |
| Start Temp. (Min) | Temperature Rises: 150°C |
| Start Temp. (Max) | Isulation Class: 220°C |
| Weight | 780 Lbs / 354 Kgs |
| UL Listed | CSA Certified |
| Warranty | 1 Year |

