NEXLEDS NX-9SMPLE-18W-5CCT, 9" Trimless Flush Mount Panel, 120VAC, 18W, 1460LM, 5CCT Changeable, CRI >90, 120° Beam Angle, Triac Dimming, Black
Regular price
$28.80
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Specification | AC120V;50/60Hz;18W |
| Working Temperature | -4(°F)~+122(°F) |
| Power Factor | >0.90;Flicker free |
| CRI |
>90 |
| Color | Black |
| Light Source | SMD2835 Chip |
| Lumens | 1460 lm |
| Lifetime | 50,000 Hours |
| Beam Angle | 120° |
| Product Size | D(8.86 inch)*H(1.1 inch) |
| IP | Suitable for wet location |
| Application | Home,Shop,Hotel |
| Standard | ETL |
| Dimmable | Triac Dimming |
| Color Temperature | 5CCT(2700k-3000K-3500k-4000K-5000K)Changeable |
| Warranty | 5 Years |

