NEXLEDS NX-USDLA100-14.2W-D, 8" CCT Anti-Glare Ceiling Light, 120VAC, 14.2W, 1136/1150/1178/1200 Lumens, 2700/3000/3500/4000K, 80CRI, 90° Beam Angle, Dimmable
Regular price
$26.88
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Specification | AC120V;60Hz;14.2W |
| Operating Temperature | -20℃~45℃ |
| Storage Temperature | -20°℃~65℃ |
| Power Factor | ≥0.9 |
| CRI |
≥80 |
| Rated input current | ≤0.16A |
| Full load output Voltage | DC24-38V |
| Rated output current | 350mA |
| Lumens |
1136/1150/1178/1200 Lumens |
| Lifetime | 40,000 Hours |
| Beam Angle | 90° |
| Product Size | ⊗201*41.9mm |
| Dimmable | Triac Dimming |
| Color Temperature | 2700k-3000K-3500k-4000K |
| Ingress Protection | Wet location |
| Warranty | 5 Years |

