NEXLEDS NX-VLDR-2F-25W-R, LED Long Cylindrical Vanity Light, 108-132VAC, 25W, 2300 Lumens, 5CCT Changeable, CRI >80, Dimmable, Brushed Nickel+Acrylic
Regular price
$43.20
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Specification | AC108-132V;50/60Hz;208mA;25W |
| Working Temperature | -20℃~40℃ |
| Lumens | 2300LM |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K(5CCT Changeable) |
| Power Factor | 0.9 |
| Color | Brushed Nickel+Acrylic |
| Material | Stainless Steel |
| Light Source |
LED 2835 |
|
Life Time |
50000 Hours |
| Beam Angle | 120° |
| Product Size | L24.03"*W4.53*H3.75" |
| IP | IP44 |
| Application | Indoor,corridor,balcony,hotel,etc |
| Warranty | 5 years |
| Standard | ETL/CETL listed |
| Dimmable | YES |

