NEXLEDS NX-VLDR-3F-35W-5CCT, 3FT LED Rectangular Vanity Light, 108-132VAC, 35W, 3200 Lumens, 5CCT Changeable, CRI >80, Dimmable, Brushed Nickel
Regular price
$52.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
| Specification | AC108-132V;50/60Hz;208mA;35W |
| Working Temperature | -20℃~40℃ |
| Lumens | 3200LM |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K(5CCT Changeable) |
| Power Factor | 0.9 |
| Color | Brushed Nickel |
| Light Source |
LED 2835 |
|
Life Time |
50000 Hours |
| Beam Angle | 120° |
| Product Size | L36.2"*W4.53*H3.76" |
| IP | IP44 |
| Application | Bathroom |
| Material | Stainless Steel + Acrylic |
| Warranty | 5 years |
| Standard | ETL/CETL listed |
| Dimmable | YES |

