Philips SD7RSLMZ10SCTUW, 7" LED Round Surface Mount Fixture, 120-277V, 12/14W, 800/1000 Lumens, 2700/3000/3500/4000/5000K, 0-10V Dimming, White Finish
Regular price
$25.50
Regular price
Sale
$34.00
Sale price
$25.50
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Lightolier LED Surface Mount Downlight dual select downlight is a perfect problem solver fixture. When you are faced with a challenging ceiling, but want a nice LED downlight, this is the perfect product for you. The CCT and Lumen selection features make it easy to adjust at the time of installation.
| Finish | Whtie |
| Wattage | 12/14W |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumen Output | 800/1000 |
| Color Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Rated Hours | 50000 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Diameter (in) | 7 |
| Height (in) | 1.70 |
| Fixture Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -15°C to +40°C |
| Location Rating | Damp Location rated |
| Energy Star | Yes |
| Certification | cETLus, RoHS |
| Warranty | 5 Years |

