Philips SDS455LCST-UN3-DIM, 4' SDS LED Linear Strip Light, 39W, 5500 Lumens, 80CRI, 3500/4000/5000K, 120-347V, 0-10V Dimming
Regular price
$40.91
Regular price
Sale
$54.54
Sale price
$40.91
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
The SDS LED Selectable Strip from Day-Brite/CFI is an economical luminaire delivering the right light required for commercial or residential applications with CCT and Lumen selectability.
| Finish | White Painted Metal Body |
| Wattage | 39W |
| Color Temperature | 3500/4000/5000K Bright White/Cool White / Daylight Selectable |
| Length (in) | 47-1/4 |
| Width (in) | 2-1/2 |
| Height (in) | 2-1/2 |
| Bulb(s) Included | Yes |
| Lumens | 5500 Lumens |
| Efficacy(lm/w) | 140 |
| CRI | 80 |
| Rated Hours | 50000 |
| Voltage | 120V-347V |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Technology | LED |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Start Temp. (Min) | -20°C |
| Beam Angle | 40°C |
| Mounting | Surface Mount, Pendant Mount |
| Fixture Type | Strip Light |
| Certification | UL / cUL Listed, Suitable for damp locations |
| Is DLC Approved | Yes |
| Warranty | 5 year limited luminaire warranty |

