Philips SF100-SCT-S-G2-10-PCB-BZ, LED SlimFlood Light, 60/80/100W, 3000/4000/5000K, 9540/12320/14800 Lumens, Slipfitter Mount, Generation 2, 120-347V, Bronze Finish
Regular price
$134.75
Regular price
Sale
$179.66
Sale price
$134.75
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
The SlimFlood dual select offers energy saving LED technology along with field selectable color and wattage. Versatile and stylish with seven different sizes to choose from, provides application flexibility for ground, wall or pole mounting installations. Ideal for sign lighting, building facades, security lighting, and general purpose floodlighting applications.
| Finish | Bronze |
| Wattage | 60/80/100W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Mounting Type | Slipfitter |
| Gross Weight | 16.94 lb (7.7 kg) |
| Overall Length | 20.86 in (52.999 cm) |
| Overall Width | 15.94 in (40.499 cm) |
| Overall Height | 6.88 in (17.5 cm) |
| Surge Protection | 4 kV |
| Dimmable | 0-10V Dimming |
| Beam Angle | 110 deg |
| Colour Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature | Warm White to Natural Light |
| Lumens | 9540/12320/14800 Lumens |
| Rated Hours | 50000 |
| Voltage,Frequency | 120V-347V, 50/60Hz |
| Indoor or Outdoor Fixture | Outdoor |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Bulb Included | Integrated |
| Lens Material | Tempered Glass |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Flood Light |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Location Rating | Wet |
| Certification | cULus, DLC |
| Warranty | 5 Years |

