Philips SF15-SCT-K-G2-10-BZ, LED SlimFlood Light, 15W, 3000/4000/5000K, 2175 Lumens, Knuckle Mount, Generation 2, 120-347V, Bronze Finish
Regular price
$45.00
Regular price
Sale
$60.00
Sale price
$45.00
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
The SlimFlood dual select offers energy saving LED technology along with field selectable color and wattage. Versatile and stylish with seven different sizes to choose from, provides application flexibility for ground, wall or pole mounting installations. Ideal for sign lighting, building facades, security lighting, and general purpose floodlighting applications.
| Finish | Bronze |
| Wattage | 15W |
| Mounting Type | Knuckle |
| Dimmable | 0-10V Dimming |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Gross Weight | 9.68 lb (4.4 kg) |
| Overall Length | 12.2 in (31 cm) |
| Overall Height | 17.71 in (45 cm) |
| Overall Width | 3.74 in (9.5 cm) |
| Surge Protection | 2.5 kV |
| Beam Angle | 110 deg |
| Colour Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature | Warm White to Natural Light |
| Lumens | 2175 |
| Rated Hours | 50000 |
| Voltage,Frequency | 120V-347V, 50/60Hz |
| Indoor or Outdoor Fixture | Outdoor |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Bulb Included | Integrated |
| Lens Material | Tempered Glass |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Flood Light |
| Operating Temperature | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Location Rating | Wet |
| Certification | cULus, DLC |
| Warranty | 5 Years |

