Philips VTS42856L8CST-UN3-DIM, 4' VTS LED Sealed Strip, 120-347V, 3500K/4000K/5000K, Neutral White to Daylight, 22W/32W/46W, 2800/4200/5600 Lumens, 80 CRI, 0-10V Dimming
Regular price
$93.99
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Day-Brite/CFI VTS Sealed strip is a durable wet location rated product designed for use in both indoor and outdoor environments. This luminaire offers rugged reliability, selectability and the efficiency your successful business requires.
| Fixture Type | Strip Light |
| Finish | White |
| Wattage | 22W/32W/46W |
| Lumen Output | 2800/4200/5600 Lumens |
| CCT (Kelvin) | 3500K/4000K/5000K |
| Technology | LED |
| Color Temperature | Neutral White to Daylight |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120V-347V |
| Length (in) | 47.44 |
| Width (in) | 3.86 |
| Height (in) | 3.74 |
| Bulb(s) Included | Yes |
| Rated Hours | 50000 |
| Operating Temperature | -30C to +40C |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimming Note | 0-10V Dimming Only |
| Material | Steel |
|
Ratings
|
IP66 rated
|
| Location Rating |
wet
|
| Certification |
cULus, DLC
|
| Warranty |
5 Year Limited Warranty
|

