Philips XI050C140V054DSM1, 50W 0.1-1.4A 27-54V Output, 0‐10V Analog Dimming, Bottom Entry, Class 2
Regular price
$59.99
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
The Philips Advance Xitanium range of downlight LED drivers is designed to provide OEMs with ultimate flexibility. These models are compatible with standard 0-10V dimming systems to deliver reliably smooth dimming performance down to a minimum of 1%. Enabled with SimpleSet technology, these drivers offer the needed flexibility and performance for the application with precise tuning of drive currents, selectable dimming curves and adjustable minimum dimming levels. The drivers' wide operating windows, compact size and simple current adjustability allow luminaire manufacturers to easily design downlight fixtures with desired lumen levels to suit the application.
| Stock Code | XI050C140V054DSM1 |
| Family | Xitanium LED Driver |
| Part No | XI050C140V054DSM1M |
| Dimmable | Yes |
| Length | 4.21 in (107 mm) |
| Width | 3.01 in (76.4 mm) |
| Height | 1.18 in (30.0 mm) |
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Bulb Type | LED |
| Output Voltage | 27-54V |
| Output Current | 100mA - 1400mA |
| Output Power | 50W |
| Power Factor | >0.95 |
| Start Temp. | ‐20°C~50°C |
| THD | <20% |
| Mounting Length | 4.59 in (116.60 mm) |
| Weight | 0.90 lb |
| UL Listed | cRUus, cCSAus, cETLus, RoHS |
| Warranty | 5 Years |
| Notes | AOC (Adjustable Output Current): 0.1A-1.4A via SimpleSet (Factory Default at 1.4A) |
| Cross Refefence | Replace Philips Advance Xitanium X1050C100V054DNM1 (Obsolete Model) XI050C140V054DSM5M XI050C140V054DSM5 |

