Philips XI050C140V054DSM1, 50W 0.1-1.4A 27-54V Output, 0‐10V Analog Dimming, Bottom Entry, Class 2
In stock
SKU: XI050C140V054DSM1
Rated voltage
Power
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
You can also add links
Stock Code XI050C140V054DSM1
Family Xitanium LED Driver
Part No XI050C140V054DSM1M
Dimmable Yes
Length 4.21 in (107 mm)
Width 3.01 in (76.4 mm)
Height 1.18 in (30.0 mm)
Input Voltage 120-277VAC
Bulb Type LED
Output Voltage 27-54V
Output Current 100mA - 1400mA
Output Power 50W
Power Factor >0.95
Start Temp.  ‐20°C~50°C
THD <20%
Mounting Length 4.59 in (116.60 mm)
Weight 0.90 lb
UL Listed cRUus, cCSAus, cETLus, RoHS
Warranty 5 Years
Notes AOC (Adjustable Output Current): 0.1A-1.4A via SimpleSet (Factory Default at 1.4A)