Philips Xitanium XI180C090V285BSF2, 180W Output, 0.1-0.9A Output Current, 100-285VDC Output Voltage, 0-10V Dimming with SimpleSet, 120-277VAC Input
In stock
SKU: XI180C090V285BSF2
Rated voltage
Power
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
You can also add links
Stock Code XI180C090V285BSF2
Family Philips Advance Xitanium Constant Current Led Driver
Part No XI180C090V285BSF2M
Dimmable Yes
Length 9.47 inch / 240.5 mm
Width 2.31 inch / 58 mm
Height 1.48 inch / 37.6 mm
Input Voltage 120-277V, 50/60Hz
Input Current 1.76A@120V, 0.72A@277V
Output
Voltage:  100-285VDC
Current:   0.1 - 0.9A
Power:    180W
Bulb Type LED
Power Factor >0.95
Start Temperature ‐40°C ~55°C
Mounting Length 8.91inch
Weight 2.1 Lbs / 0.95 kgs
UL Listed UL, CSA
Notes AOC (Adjustable Output Current) 0.1A-0.9A via SimpleSet (Factory Default at 0.7A)