Philips Xitanium XI180C090V285BSF2, 180W Output, 0.1-0.9A Output Current, 100-285VDC Output Voltage, 0-10V Dimming with SimpleSet, 120-277VAC Input
Regular price
$79.99
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.
Long-lasting and low maintenance, LED-based light sources are an excellent solution for all lighting applications. For optimal performance, these solutions require reliable drivers matching the long lifetime of the LEDs. The Advance Xitanium LED outdoor driver portfolio offers a range of products specially designed to operate LED solutions in outdoor applications. These drivers are designed for hard-wired integration into outdoor luminaires for the most rugged applications. They operate to specification under wide temperature and electrical ranges to ensure reliability.
| Stock Code | XI180C090V285BSF2 |
| Family | Philips Advance Xitanium Constant Current Led Driver |
| Part No | XI180C090V285BSF2M |
| Dimmable | Yes |
| Length | 9.47 inch / 240.5 mm |
| Width | 2.31 inch / 58 mm |
| Height | 1.48 inch / 37.6 mm |
| Input Voltage | 120-277V, 50/60Hz |
| Input Current | 1.76A@120V, 0.72A@277V |
| Output |
Voltage: 100-285VDC
Current: 0.1 - 0.9A
Power: 180W
|
| Bulb Type | LED |
| Power Factor | >0.95 |
| Start Temperature | ‐40°C ~55°C |
| Mounting Length | 8.91inch |
| Weight | 2.1 Lbs / 0.95 kgs |
| UL Listed | UL, CSA |
| Notes | AOC (Adjustable Output Current) 0.1A-0.9A via SimpleSet (Factory Default at 0.7A) |
