Satco S23167, LED HID Replacement, 80W, 277-480V, 3000K/4000K/5000K, 10400/11200/10800 Lumens, Mogul EX39 Base, White Finish
Regular price
$205.33
Couldn't load pickup availability
Use this text to encourage communication or promote sharing on social networks.

| Wattage | 80W |
| Incandescent Equivalent | 400W |
| HID Equivalent | 300W |
| Volts | 277V-480V |
| Shape | Corncob |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm to Cool White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 10400L/11200L/10800L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Lamp Type | Corncob |
| Technology | LED |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Position | Universal |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 4KV |
| Operating Temperature | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Physical |
MOL 9.88 MOD 5.12 Lens Finish Clear Lens Material Plastic Housing Color Dark Gray Photocell or Sensor Optional Weight (lb.) 2.93 |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 5-Years |
| Safety Listing | cULus - Certified; cULus - Classified; cRUus - Recognized Component |
| Location Rating | Damp |
| DLC Approved | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
